דף הבית   קצת עלינו

קצת עלינו

בדיוק כשמם "גנים דמוקרטים יצירתיים" הם גנים הפועלים באופן דמוקרטי, מטפחים חינוך פתוח, הומני, הנשען על השקפות פילוסופיות ליברליות בחינוך ובפסיכולוגיה, המדגישות תפיסת חירות וסבלנות כאבני יסוד.

תפיסה זו בגני הילדים מושתת על זכאותם של בני האדם, מבוגרים כאחד, לקבל התייחסות שווה, ולהכרה כי לכל פרט אישיות שונה ואוטונומית.

הגנים משלבים אני מאמין חינוכי, דמוקרטי ויצירתי משרים אוירה נעימה ומכבדת המאפשרת לכל ילד לבוא לידי ביטוי באופן בו הוא בוחר. אי הכפייה, חופש הביטוי, שיוויון הזכויות וכיבוד זכות הפרט הם עקרונות המפתח של הגישה החינוכית המונחלת. כל הנעשה בגנים הנו בדגש על יצירתיות וחשיבה מסתעפת כשהאומנות הינה אמצעי להעברת העולם התוכני והחוויה: שירה, תנועה, תיאטרון, פיסול, מוסיקה, אומנות פלסטית ודידקטיקה באופן המותאם לבשלות הילדים וצורכיהם.

טיפוח היצירתיות בגן  מאפשרת ללומדים הרכים להסתגל בקלות רבה יותר לתנאי הסביבה, יצירתיות בגיל זה מצויה בעוצמתה. ציוותי הגנים המחנכים מצויידים בכלים תיאורטיים ומעשיים בכדי לטפח יכולת זו אצל הילדים.  ציוותי הגנים מונחים ע"י עידית וינברגר, מנהלת הגנים, בעלת תואר ראשון בחינוך יצירתי והתמחות בחינוך דמוקרטי ותואר שני במינהל מערכות חינוך. כמו כן, משתלמים הצוותים בהיקף שנתי במגוון תחומי הגן ומלווים ע"י פסיכולוגית מטעם המערכת. כל אלה יחד מדריכים ומכשירים את הצוות החינוכי לפעילות בשפה טיפולית משותפת, שדורשת עדינות גדולה, לעבודה תהליכית דרך העולם האישי של כל ילד וילד תוך אהבה וכבוד למקומו בקבוצה. הקו המנחה בשיח החינוכי בגן – כשהרגש מסופק המוח פנוי ללמידה והגוף לעשייה. בעשייה היומית נעזרים ב"תקשורת מקרבת" תוכנית לתקשורת לא אלימה לגיל הרך המלמדת את הילדים להתבונן פנימה בעצמם ובחברם, ומקנה להם מיומנויות לתקשורת מקרבת ואיכפתית.

בגנים מוקפדים סטנדרטים גבוהים שחוצים את כל תחומי העיסוק: טיב הוראה איכותי, אנשי צוות שהינם מחנכים ומטפלים בנשמתם, מבנה הגן התיקני והמפוקח ע"י הרשויות, ארוחות עשירות ובריאות, חוגים לאורך השבוע, עזרים, משחקים וכו'.

שמות הגנים נלקחו מעולם התיאטרון שביסודה של ההתמחות היצירתית ובתפיסת העולם של הגן: "קומדייה דל ארטה" סוג דרמה אחר שצמח ליד הדרמה של חצר המלכות האיטלקי. ההבדל ניכר במקצועניותם של השחקנים שהתבססה על אלתור ואינטואיציה ריגשית. השחקן חופף בתפיסה לבת הצוות (מטפלת/אשת חינוך) היה לב ליבה של הקומדיה והגורם החיוני ביותר שבה.
הטיפוסים השכיחים ביותר בקומדיה דל ארטה היו בעלי מקצוע ואלה ייצגו את שמות הגנים: סקפינו, ארלקינו, טרבלינו, קפיטן ופנטלונה.
"דרך החיים בגנים שלנו, גנים דמוקרטים יצירתיים מתאפיינת בקווי אופי מעט שונים, מיוחדים. בכל יום מחדש, אנו בודקים כיצד להתכוונן לדמוקרטיה ולאפשר חופש בחירה בריא להתפתחות וכן מחדדים יצירתיות וגמישות מחשבתית.
אנו מטפחים יכולת דמוקרטית לעבודה בשוויון ובכבוד תוך מתן חופש בחירה לביטוי ויצירה. השילוב בין טיפול בילדים וערכי דמוקרטיה נותן את התקווה לחינוך והלך תרבותי טוב יותר.
בפעילות יוצרת לסוגיה אנו נוגעים ב"אני" הפנימי שמעצב את דמותנו ובונה את אישיותנו המיוחדת. הפעוט זקוק לסביבה אמפטית אוהבת ותלוי בה ברמה בסיסית ביותר, אך, חשוב שילמד לדעת שיש לו את עצמו וגם את הקשר עם הסביבה.
הלך הרוח בגן מאפשר לילדים לנוע בחופשיות בסביבה המרחבית ולבחור תעסוקה מתחלפת וכן מפגיש אותם עם רבדי האומנויות – יצירה פלסטית, פיסול, תנועה, מוסיקה ובעיקר תיאטרון מה שמעצים את היצירה והחיבור לנפש ותורם להתפתחות זהות עצמית בעלת בטחון. כך מרכז הקשב של הילד מופנה פנימה במקום החוצה הלוך ושוב והמבוגר בגן ובכלל, צריך לגייס את עצמו ולתת מענה לצרכיו של הילד, לתיווך ולשיום רגשות".

עידית ויינברגר.